Site Announcements
Συγχαρητήρια
Pzach91

Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Σχολή ΤΕΦΑΑ Αθηνών

Θέλω να περάσω σ'αυτή τη σχολή και δεν βρίσκω πουθενά πληροφορίες... Μήπως να ρωτήσω εδώ;

και μετα?

Δημοσίευσηαπό blacksickle » Τρί Μάιος 17, 2011 5:51 pm

Γεια σας ! καθως κοντευω στην επιλογη σχολης και πιστευω πως το ΤΕΦΑΑ αθηνων μπορει να ειναι μια απο αυτες θα ηθελα να ρωτησω κατι...μετα απο την σχολη που θα μπορουσε κανεις να εργαστει? :D
blacksickle

Re: και μετα?

Δημοσίευσηαπό tsouralex1985 » Τετ Μάιος 18, 2011 12:29 am

Καλησπέρα,
Καλωσήρθες στο φόρουμ και καλή επιτυχία στις πανελλήνιες έυχομαι.

Προφανώς θα έχεις ακούσει κι εσύ για την "ανεργία" που μαστίζει τους απόφοιτους ΤΕΦΑΑ αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως κάτι τέτοιο ισχύει μόνο γι αυτούς που δεν προσπαθούν και δεν έχουν θέσει στόχους ενώ το πιο σημαντικό είναι πως δεν είναι σίγουροι για τις επιλογές τους. Προσωπικά έχω πάρει πτυχίο με ειδικότητα volley και ενω οταν έδινα πανελλήνιες και ήταν η μοναδική σχολή που δήλωσα στο μηχανογραφικό μου, ήθελα να σπουδάσω αθλητική ψυχολογία, όταν μπήκα με το καλό στη σχολή ήρθε και η πρώτη ευκαιρία για δουλειά στην ακαδημία μιας ομάδας. Τα λεφτά δεν ήταν τίποτα αλλά η εμπειρία ήταν πολύ σημαντική. Μετά απο εκεί προέκυψε άλλη δουλειά πάλι σαν προπονητής και μετά η επόμενη και κάθε χρόνο είχα απο μια καλύτερη προσφορά που μου κάνανε άνθρωποι που ακούγανε καλά λόγια για τη δουλειά που έκανα. Σαφώς η προπονητική πετοσφαίρισης δεν ήταν η μοναδική δουλειά που αναγκαζόμουν να κάνω για να τα βγάζω πέρα με αποτέλεσμα να δουλεύω σχεδόν πάντα σε 2 δουλειές και μερικές φορές και σε τρείς αλλά δεν είχα κανένα παράπονο καθώς ήταν πάντα σύμφωνα με αυτό που σπούδαζα και αποκτούσα περισσότερες γνώσεις κάθε φορά.
Αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να έχω μια δική μου δουλειά και μια ομάδα volley κοριτσιών που προπονώ 3 φορές τη βδομαδα και βγάζω 1200 - 1500 το μήνα.

Μπορεί να σε αποσυντόνισα λίγο και να ξέφυγα απο το θέμα όμως θα επανορθώσω με το να σου απαντήσω τώρα πιο άμεσα.

Πέρα απο την προπονητική που μπορείς να κάνεις σε οποιοδήποτε άθλημα υπάρχει στη σχολή υπάρχουν αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα που μπορείς να κάνεις είτε μέσα απο κάποια ορισμένη ειδίκευση στη διάρκεια των τεσσάρων χρόνων της φοίτησης σου στη σχολή είτε με κάποιο μεταπτυχιακό ή καταταρκτήριες εξετάσεις σε κάποια σχετική σχολή αργότερα.
Για παράδειγμα, μπορείς να εργαστείς ώς γυμναστής σε ομαδικά προγράμματα γυμναστικής είτε σε γυμναστήριο είτε σε κάποιο δήμο που να αφορούν άτομα όλων των ηλικιών. Να κάνεις διάφορα προγράμματα aerobic ή yoga- pilates - trx - power plate - και παραλλαγές όλων αυτών σε γυμναστήρια ή μόνος-η σου. Να κάνεις personal training σε άτομα που θέλουν πιο επιστημονική και προσεγμένη δουλειά. Να μπείς στο δημόσιο ώς γυμναστής/στρια ή σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο. Να δουλέψεις σαν γυμναστής-προπονητής ατόμων με ειδικές ανάγκες. Σαν φυσικοθεραπευτής (μέσω του ΤΕΙ Φυσικοθεραπείας νομίζω. Μάλλον άλλα 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά). Σαν στατιστικολόγος. Να ασχοληθείς με την οργάνωση και διοίκηση στον αθλητισμό και να είσαι στέλεχος εταιρειών με αθλητικό περιεχόμενο. Να φτιάξεις δικό σου γυμναστήριο ή δικιά σου ομάδα σε οτιδήποτε εσύ θέλεις να κάνεις και έχει σχέση με τον αθλητισμο. Να γίνεις αθλητικός ψυχολόγος. Ερευνητής στην βιομηχανική του σώματος ή στην εργομετρία, φυσιολογία, εργοφυσιολογία και να κυνηγήσεις μία θέση μέσα στη σχολή ώς καθηγητής ή κάτι τέτοιο ( βασικά αυτό μπορείς να το κάνεις σε οποιοδήποτε τομέα της σχολής και όχι μόνο σ αυτα..)

Όσον αφορά τις προπονητικές θα σου αναφέρω μερικές που μου έρχονται τώρα στο μυαλό.
Να γίνεις δάσκαλος παραδοσιακών χορών
Προπονητής κολύμβησης, στίβου, χαντμπωλ, μπάσκετ, βολλευ, ποδοσφαίρου, ενόργανης, ταε κβον ντο, ρυθμικής, τέννις, ιστιοπλοίας κ.α.

Ελπίζω να σε κάλυψα και να μη σε μπέρδεψα περισσοτερο..
Για ότι άλλο θές να ρωτήσεις γράψε μου εδώ και θα προσπαθήσω να περιοριστώ σε λιγότερες λέξεις... :roll:

Και πάλι καλή επιτυχία και καλές επιλογές.... :) 8-)
tsouralex1985

Δημοσίευσηαπό blacksickle » Τετ Μάιος 18, 2011 10:41 am

χιλια ευχαριστω φιλε. Με καλυψες απολυτα και δεν με μπερδεψες καθολου ! ευχαρσιστω παρα πολυ !!και σου ευχομαι καλη συνεχεια.Αλλα κατι τελευταιο:βρηκες δουλεια στο αντικειμενο σου και τον καιρο που σπουδαζες δηλαδη ή οτι βρηκες το βρηκες μετα την αποφοιτηση?ευχαριστω!
blacksickle

Δημοσίευσηαπό tsouralex1985 » Τετ Μάιος 18, 2011 3:39 pm

Καλησπέρα,
να σαι καλά και σου ευχομαι καλές επιλογές.
Δουλειά είχα απ όταν σπούδαζα. Με το που μπήκα στη σχολή ήρθε η πρώτη δουλειά σαν βοηθός προπονητή και κατάφερνα να τα συνδυάζω όλα, να παρακολουθώ όλα τα μαθήματα, να δουλεύω στις ακαδημίες και να παίζω στη Γ εθνική ενώ τα καλοκαίρια δούλευα σε αθλητικές κατασκηνώσεις ως ομαδάρχης. Γενικα πιστεύω πως οι εναλλακτικές είναι πολλές αρκεί να τις κυνηγήσεις με το να μαθαίνεις όσο καλύτερα μπορείς το αντικείμενό σου..

Καλή δουλειά..
tsouralex1985

Δημοσίευσηαπό blacksickle » Τετ Μάιος 18, 2011 8:34 pm

Ασχολιωσουν απο πριν ομως και ησουν καλος ή ειχες καποιες γνωριμιες ...απλα σου εκατσε δουλεια απο το πουθενα ?ευχαριστω!
blacksickle

Δημοσίευσηαπό tsouralex1985 » Τετ Μάιος 18, 2011 11:14 pm

Κοίτα, ξεκίνησα να παίζω volley στην 3η γυμνασίου και στην ουσία όταν έγινα προπονητής έπαιζα λιγότερα χρόνια απ ότι κάποιοι παίκτες μου.
Όμως το οτι βελτιώθηκα και κατάφερα να παίξω καλά σε μικρό χρονικό διάστημα το αναγνώρισε ένας προπονητής μου ο οποίος με πρότεινε στο σύλλογο για να με πάρουν ως βοηθό προπονητή. Οι γνωριμίες σίγουρα βοηθάνε αλλά δεν ήμουν ανιψιός του, απλά με ξεχώρισε απο τους υπόλοιπους τεφατζήδες για κάποιους λόγους προφανώς.
tsouralex1985

Δημοσίευσηαπό blacksickle » Παρ Μάιος 20, 2011 1:13 am

A καλως!!ωραια..Δηλαδη αν εισαι καλος τοτε προχωρας?ωραια τοτε ... ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες και ειμαι σιγουρος οτι θα μου χρειαστουν...ευχαριστω και σου ευχομαι να φτασεις ακομα πιο ψηλα!!!ευχαριστω και παλι! :D :D :D :D
blacksickle

Δημοσίευσηαπό quibrick » Τρί Μάιος 29, 2012 11:29 pm

Γεια σας αν και το θεμα ειναι νεκρο εδω και ενα χρονο θα κανω ερωτηση...Ασχολουμαι με τη σκοποβολη 4 χρονια και ειμαι στην εθνικη ομαδα.Δεν βλεπω ομως πουθενα δυστυχως τη σκοποβολη σαν μαθημα ειδικοτητας δηλαδη δεν μπορω να αποφοιτησω ως γυμναστης με ειδ.σκοποβολη.Υπαρχει μαθημα σκοποβολης ομως στη σχολη απο οτι βλεπω.Αρα μπορω να το επιλεξω και μετα μπορω να δημιουργησω και να προπονησω ομαδα σκοποβολης με το διπλωμα του γυμναστη ή η ειδ. που εχω διαλεξει με δεσμευει σε εναν χωρο εργασιας?
quibrick

Δημοσίευσηαπό tsouralex1985 » Πέμ Μάιος 31, 2012 2:16 am

Καλώς τον. Δε νομίζω πως σε δεσμεύει κάτι τέτοιο. Κανείς δε μπορεί να σου το αρνηθεί. Το μόνο που μπορεί να χρειαστεί να κάνεις για να βγάλεις κάποια κάρτα προπονητή απο την αντίστοιχη ομοσπονδία θα είναι μάλλον κάποια σεμινάρια προπονητικής εξειδίκευσης στο συγκεκριμένο άθλημα. Πάντως το να προπονήσεις μία ομάδα ακαδημιών νομίζω πως μπορείς να το κάνεις σε όλα τα αθλήματα με τα οποία έχεις ασχοληθεί και στη σχολή. Το θέμα είναι όταν φτάνεις σε υψηλότερο επίπεδο και χρειάζεται λεπτομέρεια και γνώσεις του αντικειμένου πιο εξειδικευμένες. Καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις στην αντίστοιχη ομοσπονδία του αθλήματός σου ή και στη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού.
tsouralex1985

Επιστροφή στο ΤΕΦΑΑ Αθηνών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες